Zprávy

Tomáš Fichtner se s námi podělil v rozhovoru o své dojmy ze Světových her v kolumbijském Cali

5.8.2013, 18:09 | vložil: Václav Valštýn

Tome, právě jsi se vrátil z Kolumbie, kde ještě probíhají Světové hry neolympijských sportů. S jakými ses vrátil pocity? Popiš nám atmosféru her. Užili jste si i jiných sportů než jen sálovky?

Myslím si, že mohu mluvit za všechny členy výpravy, když řeknu, že se vracíme spokojeni z Kolumbie. Opět se potvrdilo, že v Jižní Americe je sálovka mezi top 3, co se týče popularity sportů. Ten neskutečný zájem lidí o turnaj a o nás všeobecně, kdy jsme se po každém zápase fotili 20 minut s lidmi a podepisovali se, to je neuvěřitelný zážitek, to se nedá ani popsat, jak lidi tímto sportem žijí. Jediné čeho litujeme, je to, že se hrálo v tak „malé“ hale (cca 2500 míst), ale v hale bylo určitě o mnoho více diváků a před halou ještě byla nainstalována velkoplošná obrazovka, kde se tísnilo dalších 2000 lidí.
Co se týče ostatních sportů tak jsme toho na živo moc neviděli, v předposlední den jsme se vydali do Cali na zápas českých korfbalistů, ale uniklo nám, že jim zápas přeložili do večerních hodin, tak jsme je bohužel neviděli. Turnaj v sálovce se odehrával v 50 km vzdálenosti od Cali v městě Buga. Ostatní sporty jsme sledovali v televizi, kde běželi v přímém přenosu.

A co samotný turnaj v sálovce? Podlehli jste pouze Argentině a po dvou výhrách nad Kanadou a Ruskem Vám unikl postup do semifinále pouze o vlásek…?

K postupu do semifinále moc nechybělo, ale bylo to podmíněno tím, že uhrajeme asi lepší výsledek s favoritem z Argentiny, toto utkání se nám moc nepovedlo co se týče obranné hry a v útočné fázi jsme neměli tolik štěstí a nejspíš i kvality, trefili jsme 2x brankovou konstrukci a další šance jsme nevyužili, což se proti takovému soupeři nevyplácí.
Zápas s Kanadou byl od začátku hodně tvrdý, což jsme od nich čekali, nakonec jsme se nenechali zbytečně vyprovokovat a vyhráli jsme zaslouženě 5:2, ale bylo to hodně těžké utkání.
S Ruskem to je vždy mezi námi hodně vyhecované utkání a tento zápas nebyl jiný, vedli jsme v celku zaslouženě 3:1, ale pak jsme zbytečně opustili od naší hry a Rusové rychle srovnali, ale nakonec jsme to zvládli a vyhráli 4:3. Umístili jsme se na druhém místě skupiny jen díky horšímu skoré s Argentinou (ta prohrála s Kanadou). Je otázkou, jak by vypadal zápas, kdybychom potkali Argentinu až ve 2. nebo 3. utkání skupiny…
I ostatní výsledky z dalších skupin nám moc nenahrály, a když Kolumbie jen remizovala s Brazílií, tak bylo jasné, že oba týmy budou mít 5 bodů, což znamenalo, že postoupí Brazílie jako nejlepší celek z druhého místa.

Během svého pobytu v Cali jste se ještě přátelsky utkali s týmy Austrálie a Paraguaye, to byla rovněž cenná zkušenost utkat se s pro nás exotickými mužstvy?

Zkušenost to je výborná, jelikož takové zápasy si v Evropě nemáme šanci zahrát. Austrálii jsme vůbec neznali, utkání se hrálo na 2x30 hrubého času a pro nás to byla hlavně příprava na Argentinu, kde jsme si chtěli vyzkoušet nacvičené herní situace, proto jsme nechodili nějak extra do soubojů, abychom se zbytečně nezranili. Vyhráli jsme 5:3 zaslouženě.
Tým Paraguaye jsme znali už z minulého MS v Kolumbii, kde jsme je měli ve skupině. Je to jeden z nejlepších týmů světa a díky svému podcenění v prvním zápase s Uruguayí se nedostal o boje o medaile. Pro nás to byla opět skvělá konfrontace s týmem z Jižní Ameriky, jsou to skvělí hráči, porazili nás 7:3, ale podle mě tento výsledek neodpovídá dění na hřišti, my jsme díky své lehkovážnosti nevyužili šance a proto tento výsledek. Určitě jsme si zasloužili prohru o 1 – 2 branky. Výsledek odpovídá, že se utkání odehrávalo v uvolněnější atmosféře.

Co bys nám řekl o jihoamerické sálovce? Je patrná její nadvláda nad zbytkem světa?

Nadvláda je patrná hned na první pohled, v první řadě to jsou všichni profesionálové, kteří se tomu věnují naplno a s tím souvisí i další věci jako například národní ligy v těchto zemích. My taková utkání, jež odehrajeme na takovéto akci, si nezahrajeme nikde v Evropě ani na LM, oni tato utkání hrají každý týden a je jasné, že to musí být vidět. S týmy jako Kolumbie, Brazílie, Paraguay, Argentina,Venezuela se musí sejít strašně moc věcí, aby jste mohli být úspěšní a možná někdy i to neplatí :-) Je to jiný sálovkářský svět.

Domácí Kolumbie celý turnaj vyhrála. Stala se zaslouženým vítězem?

Zaslouženým vítězem určitě je, i když v semifinále s Brazílií měla hodně práce, aby zápas dostala aspoň do prodloužení, kde už bylo víceméně jasné, že vyhraje, jelikož první čtyřka Brazílie skoro neslezla z palubovky a byla hodně unavená, což bylo hodně znát a k tomu když připočteme, že dva nejlepší brazilští hráči dostali modrou kartu, tak bylo rozhodnuto. Finále už zvládla s velkým přehledem a jasně si došla pro titul.

Jak sálovku hodnotili pořadatelé Světových her? V Cali byla jen ukázkovým sportem a usiluje o své stálé místo na programu Světových her…

Sálovka byla hodnocena v superlativech, možná se ani nic jiného nečekalo. Kdyby hala měla kapacitu 15 000 míst tak bude plná až po střechu. Já sám za sebe mohu říct, že lepší sport na Světových hrách jsem neviděl. Ale na druhou stranu vím, že sálovka to bude mít těžké se dostat na Světové hry v dalších letech, protože tam jsou i jiné vlivy než jen ty sportovní.

A jak hodnotili Vaše vystoupení na hrách trenéři, vedení a nakonec i členové Českého olympijského svazu, výš-li tedy o nějakém Vašem hodnocení?

Hodnocení od trenérů a vedení bylo kladné, skončili jsme na 6.místě na Světových hrách jako nejlepší tým z Evropy, všichni byli spokojeni. Co se týče Českého olympijského svazu, tak o žádných reakcí nevím a ani žádné nečekám. Kde není zájem, tam ho těžko hledat…

A jak si teď užiješ zaslouženého volna po dlouhé a náročné sezóně?

Volna si moc neužiju, tento víkend jsem celý prospal a dnes tj, 5.8.2013 nám začíná příprava ve futsalové Spartě Praha. Nějak mě to ani nemrzí a těším se na tréninky.


Zpět
DeCe COMPUTERS, s.r.o. Autocentrum Jílové RAF Děčín Týdeník princip Děčínský deník Rádio Blaník