Zprávy

Albín Sommerschuh o účasti JK Trans Varnsdorf v Celostátní lize

18.5.2012, 17:24 | vložil: Václav Valštýn zobrazit foto

Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva o tom, že jeden z našich týmů a vítěz nedávno uplynulého ročníku Dece Computers Extraligy Ústeckého kraje - JK Trans Varnsdorf, bude v nadcházející sezóně hrát celostátní ligu. Varnsdorf se zúčastnil kvalifikace o "celostátku" a v posledních vteřinách zápasu se Sádkem o postupovou příčku přišel. Proto jsme se s Albínem Sommerschuhem domluvili na povídání o tom, jak se zrodil nápad hrát nejvyšší domácí soutěž a rovněž nám trochu poodhalí plány do nadcházející sezóny.

Albíne, tamtamy vybubnovávají po Ústeckém kraji zprávu, že Tvůj tým JK Trans Varnsdorf bude v nadcházející sezóně účastníkem celostátní ligy. Můžeš tuto informaci potvrdit?

Tamtamy bubnují pravdu a Ty máš dobré uši, což je u správce krajských stránek nezbytné :-) . Opravdu mohu potvrdit, že Jékáčka budou hrát příští rok v nejvyšší soutěži.

Vím, že jste sváděli v kvalifikaci o celostátní ligu super boje, ale nakonec Vám v posledních vteřinách třetího zápasu postup unikl. Někdo se tedy do ligy nepřihlásil nebo naopak odhlásil?

Především jsem rád, že jsme se kvalifikace zúčastnili. Hráli jsme tři utkání a až na první poločas s Adrií Nový Bor, kde jsme zaplatili nováčkovskou daň, se nemáme za co stydět.
Díky rozlosování kvalifikace jsme odehráli dvě závěrečná utkání bez odpočinku a to nás stálo přímý postup. Prvoligový Sádek dlouho tahal v rozhodujícím utkání za kratší konec a vyrovnal těsně před koncem utkání, kdy klukům došly síly. Jasně, že zklamání hráčů bylo velké, ale s odstupem času jsme celou kvalifikaci hodnotili pozitivně a brali jsme to jako velkou zkušenost do dalších let. O to víc nás překvapila informace od p. Štancla, který nás, vzhledem k odhlášení Prachatic ze soutěže, oficiálně oslovil k účasti v příštím ročníku Celostátní ligy. Neváhali jsme ani chvilku.

Jak to máte s finančním a materiálním zabezpečením pro celostátní ligu? A varnsdorfská hala odpovídá požadavkům nejvyšší sálovkářské soutěže?

Finance pro příští sezónu již máme z větší části vyřešeny. Hlavním sponzorem zůstává firma JK-Trans Varnsdorf a spolupracovat s námi budou i další firmy z našeho regionu. Mimochodem naše účast v nejvyšší soutěži vzbudila velkou pozornost a to se i odrazilo při našem jednání se sponzory, které bylo prakticky vždy vstřícné.
Požadavek na první ligu je 40x20 m. To naše hala o kousek nesplňuje. Nicméně žádáme o výjimku, která je podpořena finále Národního poháru, které jsme zde dvakrát bez připomínek pořádali. Řešením by mohla být i hala v Rumburku, která požadované rozměry má, ale chceme hrát, už kvůli fanouškům a sponzorům, doma, to je jasné.

Nemohu se nezeptat, zda-li máte políčeno na nové posily, třeba se zkušenostmi z celostátní soutěže, nebo soutěž absolvujete se stávajícím kádrem?

Základ týmu se nezmění. Nechceme jít cestou placených hráčů. Máme v kádru hodně borců, kteří hrají "velký" fotbal. Pokud za nás chtějí hrát nejvyšší soutěž, musí sálovka dostat přednost. Ostatně to byla podmínka vedení, před přihláškou do soutěže a hráči s ní souhlasili. Pokud ale chci být férový, musím přiznat, že dva až tři hráče v hledáčku máme, stejně jako trenéra, který se jeví jako nezbytnost.

Kde se zrodil nápad hrát celostátní ligu? Pokud vím, ke konci uplynulé sezóny jsem z Vašeho tábora o postupových ambicích nic neslyšel.

Na začátku jsem byl s účastí v kvalifikaci sám jako pomyslný stranický kůl v plotě. Pomohlo mi, že jsme vyhráli Krajskou ligu a hlavně že se na moji stranu přidal kapitán Marcel Mikolášek. Následně projela celým týmem vlna nadšení s cílem něco dokázat, navíc umocněná účastí v kvalifikaci.

Je to pro sálovku v našem regionu určitě velká propagace, že bude děčínský klub hrát nejvyšší soutěž. A jak to bude s Vaším „Béčkem“, to bude hrát krajskou extraligu? Neplánujete ještě založit „Céčko“, které by bylo účastníkem 1. děčínské ligy?

Můj názor je roky neměnný. Náš silný kraj musí mít zastoupení v lize. Nemůžeme hrát za zavřenými dveřmi. Nejlepší hráči se musí rozvíjet. Snopek v plné síle se střelcem součastné reprezentace Fichtnerem a nebo Turbo Děčín a Jílové už dávno mohly a měly ligu hrát. Hráčský potenciál k tomu týmy měly. Bohužel, chyběly peníze a chuť hráčů se sálovce věnovat naplno.
Naše Béčko bude hrát kraj s cílem zapracovat nové mladé hráče do mužstva. Pomocí jim budou starší hráči bez ambic hrát 1. ligu a taky (dle časových možností a pravidel) borci z Top týmu.
Céčko zakládat nebudeme.

A Tvůj kamarád Marcel rovněž bude dělat z celostátních útočníků nešťastníky nebo z něj budeme opět nešťastní my extraligoví útočníci?

Dobrá otázka :-) Marcel Mikolášek odehrál vynikající konec sezóny, kterou okořenil výborným výkonem v kvalifikaci. Pokud bude dřít v přípravě (jak ho znám, tak nemám pochyb, že tomu tak bude) a naváže na formu z konce roku, neměla by ho nominace minout. Startovní čára je ale pro všechny hráče v našem klubu stejná a rozhodující slovo bude mít trenér.

A na závěr jsem se chtěl zeptat, jestli se budete v celostátní soutěži rozkoukávat a spíše myslet hlavně na záchranu nebo naopak do ní vlétnete rovnou s postupovými ambicemi do play off?

Vždy nás vidím, jak porážíme ty nejlepší. Bohužel pak zazvoní budík a je ráno :-) . Ale vážně... Jediným cílem je udržet 1. ligu ve Varnsdorfu i do dalších let. Nakolik je to úvaha reálná, ukáže čas.

Děkuji moc za rozhovor a celému Tvému týmu přeji mnoho štěstí a úspěchů v celostátní lize. Věřím, že svými výkony budete propagovat skvělou sálovku, jaká se hraje v našem kraji.


Zpět
DeCe COMPUTERS, s.r.o. Autocentrum Jílové RAF Děčín Týdeník princip Děčínský deník Rádio Blaník