Zprávy

Povídání s Jirkou Jedličkou, tentokrát však ne jako s předsedou Ústecké sálovky, ale jako s vedoucím klubu Sokol Bělá

8.2.2012, 08:32 | vložil: Václav Valštýn zobrazit foto

Sokol Bělá je dalším z týmů, které za sebou mají bohatou historii. Již jich není mnoho a tak jsem rád, že po Turbu a Vilémovu si můžeme přiblížit další tým, který vlastně udával směr vývoje sálovky a svými výkony za sebou zanechal nesmazatelnou stopu. Jirka Jedlička si na toto téma pro mě udělal čas i když je sálovkářská sezóna v plném proudu a Jirka s ní má jistě spoustu starostí.

Sokol Bělá patří k nejdéle hrajícím týmům v Ústeckém kraji. Můžete popsat vznik a historii Vašeho klubu?

Vznik našeho mužstva se datuje do roku 1976, kdy mužstvo malého fotbalu MONOS Děčín pod vedením Ondry Berghauera přešlo pod JT SOKOL Bělá. Tým se zúčastňoval turnajů v malé kopané a při založení svazu sálového fotbalu ČR se jako jeden z prvních do něj přihlásil a dostal pořadové číslo 50. U zrodu našeho mužstva stál Ondra Berghauer, Láďa Romanovský, Jan Pražan, Tonda Bradáč, Mirek Kadlec a Mirek Svoboda. V průběhu 35 let našeho mužstva prošlo klubem okolo 40 hráčů. A také si dovolím poděkovat dlouholetému předsedovi TJ SOKOL Bělá, Jardovi Chloubovi, který byl naším velkým příznivcem a on nás přijal do řad SOKOLA. Presidentem klubu je v současné době Mirek Svoboda a vedoucím jsem já .

Jakými úspěchy se může Sokol pochlubit?

Naše mužstvo se skvěle prosazovalo jak v malé kopané, tak v sálovém fotbale. V letech 1980, 83, 89, 91, se zúčastnilo finálových bojů mistrovství ČR, ve kterých dosáhlo výborných výsledků. Také v sálovém fotbale se náš tým prezentoval na skvělé úrovni, v krajské lize Severočeského kraje se stalo dvakrát mistrem kraje a v průběhu 10ti let se umístilo vždy mezi prvními třemi týmy. V síni slávy našeho klubu je umístěno okolo 90 pohárů a dalších cen, které jsme získali na turnajích po celé ČR.

Týmem jistě prošla celá řádka sálovkářů. Kteří z nich se do historie klubu zapsali takříkajíc zlatým písmem?

Na skvělé historii našeho klubu se podíleli a poděkování zaslouží skvělí hráči, v prvé řadě MUDr Víťa Veselý, Petr Bandurič, Jindra Prinz. Tito borci si svými výkony vybojovali účast v reprezentačním týmu ČR. Dále to byl zejména Ondra Berghauer, který má velký podíl na vzniku a chodu našeho mužstva v prvních letech . Také Mirek Kadlec, Láďa Romanovský, Láďa Lihač, Jan Doubrava, Mirek Svoboda, Jarda Kotrč, bratři Zavřelové, se zapsali svým způsobem do historie našeho klubu. V posledních letech si poděkování zaslouží skvělý gólman Jirka Petrlík, hráči Honza Schulz, Karel Trenda, Míla Čech, Jirka Havel, Pavel Rubeš, Martin Krejčí, Petr Bořuta a další.

Sestavil byste ideální historickou sestavu Vašeho mužstva?

Docela těžká otázka. Vzhledem k tomu, že naším klubem prošla celá plejáda skvělých hráčů, je velice těžké určit pouze jednu sestavu. Jako historickou bych uvedl, gólman Jindra Prinz, v poli Tonda Bradáč, Milan Zavřel, Láďa Romanovský, Honza Doubrava. A dále sestavu, která vybojovala ty velké a skvělé výsledky, gólman Jirka Petrlík, Honza Schulz, Karel Trenda, Víťa Veselý a Petr Bandurič. A mohl bych sestavit ještě další.


Má nebo měl Sokol Bělá soupeře vyloženě nesympatického a naopak soupeře, na kterého se Sokol vyloženě těšil?

Během našeho dlouholetého působení jak v malém tak v sálovém fotbale jsme se střetli s velkou řadou týmů. Jedním z nejtěžších bylo ČSPLO Děčín, STAP Vilémov, MUS Most, LISEC Šanov, Jílové, Turbo a naopak se nám hrálo výborně proti Želenicím, Kovošrotu, Metallize, Loko Vršovice a dalším.


A jak to ve Vašem týmu vypadá s výchovou následovníků současných hráčů? Daří se shánět nové mladé talenty?

V současné době máme stabilizovaný tým, který již 10 let hraje s malými obměnami a každým rokem se objeví nějaký mladý hráč, i když víme, že by bylo záhodno náš kádr více omladit. V mužstvu již hrají otec se synem /Bořuťáci/ , a trénují s námi další mladí hráči /Veselý ml., Čech ml./. Proto věřím, že naše mužstvo bude dále pokračovat a prohlubovat slavnou historii našeho klubu SOKOL Bělá.

Děkuji za rozhovor


Zpět
DeCe COMPUTERS, s.r.o. Autocentrum Jílové RAF Děčín Týdeník princip Děčínský deník Rádio Blaník