Předseda KŠ ČFSF Ústeckého kraje pan Jiří Jedlička mi zasvěceně vyprávěl o sálovce, její historii, úspěších a myslím si, že z rozhovoru s ním se dovíte věci, které (ač už sálovku hrajete nějaký ten pátek...) jste možná ani nevěděli.
Můžete veřejnosti přiblížit, co je sálový fotbal za odvětví sportu?
Začátek sálového fotbalu se v ČR datuje od roku 1975, v tomto roce se odehrál první zápas mezi Argentinskou reprezentací a vybraným mužstvem české ligy, ve kterém nastoupil třeba i Antonín Panenka. Od tohoto zápasu se rozjeli po celé ČR různé turnaje a posléze i oficiální ligy. Sálový fotbal se hraje pouze v halách nebo tělocvičnách, s míčem, který má minimální odskok / Líný míč /. Hraje se v počtu pěti hráčů, z nichž jeden je brankář. Zápasy se hrají na ligové úrovni 2 x 20 minut, v nižších soutěžích 2 x 15 minut. V podstatě je to fotbal v hale s několika odlišnostmi, např. rohy a auty se vhazují, gól může padnout z jakéhokoli místa na hřišti. Utkání řídi dva oficiální rozhodčí.
Jakou má sálový fotbal historii v Ústeckém kraji?
Sálový fotbal má v Ústeckém kraji bohatou historii. Oficiální soutěže /krajská liga, okresní ligy/ se hrají od roku 1976. V průběhu 35 let hráli týmy z našeho kraje také celostátní ligu ČR, prvním týmem z našeho okresu, který se zúčastnil, byl tým JVŠ Děčín pod vedením p. Jana Šebesty, následoval tým DEPORTIVO Děčín pod vedením p. Milana Syrůčka a ještě před založením CL se každoročně závěrečných finálových turnajů účastnili týmy ČSPL Děčín, SOKOL Bělá, STAP Vilémov. Také na poli různých turnajů byly velice úspěšné týmy SOKOL Bělá, TURBO Děčín, AUTOCENTRUM Jílové, STAP Vilémov, ČSPL Děčín, TRANS Varnsdorf a další týmy, které z těchto turnajů přiváželi první místa. Turnaje v sálovém fotbale se hrají v SH Libouchci , SH Rumburku , SH Varnsdorfu, bohužel v tomto bodě si musím postesknout, v městě Děčíně se sálový fotbal nemůže hrát, protože zde není odpovídající hala.
Vzešli z Ústeckého regionu nějací reprezentanti a jaké má český sálový fotbal úspěchy na mezinárodním poli?
V průběhu 35 let se v nominaci či kádru české reprezentace objevilo několik hráčů, kteří vzešli z týmů našeho kraje. Byli to J. Prinz, V. Veselý, P. Bandurič, A. Čermák, M. Malát, R. Rangl, Pa. Špringer, Z. Erneker, P. Benát, T. Fichtner. Tito hráči absolvovali MS v Mexiku, Paraguay, ME ve Španělsku, Slovensku, Francii, ČR. Tomáš Fichtner se stal mistrem Evropy do 21 let.
Reprezentace ČR se pravidelně zúčastňuje jak MS tak ME. Z těchto turnajů si pravidelně přiváží velice dobré umístění, dvakrát šesté místo z MS , dvakrát stříbro , dvakrát bronz z ME a zlaté medaile z ME do 21 let. Také na pohárech UEFUS se našim týmům daří, obsazují vždy přední příčky a také týmy Veteránů se umisťují mezi prvními třemi týmy v celé Evropě.
Ústecký kraj měl a má své zastoupení také v nejvyšších patrech ČFSF. V minulém období byl předseda ČFSF Ing. Zdeněk Říha, předseda KŠSF ÚK je členem VV ČFSF a členem RoK je Jaroslav Bulín.
Jakou úroveň má sálový fotbal v Ústeckém kraji?
Sálový fotbal na Ústeckém kraji má stále velmi vysokou úroveň. V krajské DeCe COMPUTERS Extralize hrají výborné týmy, které se mohou směle měřit s ostatními týmy v celé ČR. Svoji kvalitu dlouhodobě prokazují týmy AUTOCENTRUM Jílové, TURBO Děčín, STAP Vilémov, TRANS Varnsdorf a další týmy. Pouze vysoké finanční nároky na CL jim brání, aby mohli tuto ligu hrát. Také na okresní úrovni je kvalita týmů velice dobrá, pouze je škoda, že se neúčastní další okresy ÚK.
Co mohu udělat pro to, abych mohl hrát sálový fotbal v Ústeckém kraji?
Toto, dovršit 15 let, zapojit se do již aktivního mužstva, nebo s kamarády nové mužstvo založit, registrovat se na matriční komisi KŠSF ÚK a s chutí začít hrát sálovku . Vše ostatní zařídí krajský štáb sálového fotbalu ÚK, ve kterém pracují zkušení a velice schopní lidé, kteří Tě rádi přivítají ve svém středu.
Děkuji za zajímavé povídání.